Naslovnice revije “Globus” 1959.

Naslovnice revije “Globus” iz 1959., izdanje “Vjesnika”Socijalističkog saveza radnog naroda Hrvatske. Urednik lista bio je Frane Barbieri, a redakcijski su kolegij činili Nenad Brixy, Milan Čečuk, Bora Đorđević, Konstantin Miles, Sead Saračević, Drago Tovič i Ante Ungaro.

Globus br. 1, 5. jul (srpanj)1959.

Globus br. 1, 5. jul (srpanj)1959.
„Dvije kamere, dva teleobjektiva i dva fotoreportera mjerila su 24 sata puls jednog grada. Svakoga punog sata „škljocnule“ su kamere i registrirale zbivanja i događaje na jednoj od najprometnijih točaka Zagreba, na uglu Ilice i Trga Republike (Trga bana Josipa Jelačića op.a.). Reporteri, skriveni u zgradi nedovršenog nebodera, sačuvali su scene iz života, koje inače nezapaženo prolaze pokraj nas i iščezavaju u vremenu i prostoru. Točno u devet sati počela je akcija noćnim snimkom Trga Republike, koju objavljujemo na naslovnoj strani.“

Globus br. 2, 12. jul (srpanj) 1959.
„Priča s naslovne strane. Ovo je najnovija snimka američkog pokusnog pilota Skota Krosfilda (Scott Crossfield) koji će uskoro ako prvi čovjek boraviti u svemirskom prostoru. Dok ovo pišemo u toku su prvi pokusni letovi aviona-rakete X-15 kojim će Krosfild izvršiti taj pothvat, jedna od epohalnih pothvata u povijesti astronautike. Leteći brzinom većom od 6400 kilometara na sat, Krosfild će se uspeti na visinu od nekoliko desetaka tisuća metara – u svemir.“

Globus br. 3, 19. jul (srpanj) 1959.
„Deset mladih djevojaka u modernim kupaćim kostimima (domaći modeli) pažljivo je očekivalo zujanje kamere. Sve je bilo spremno: i poza i obavezni smješak i kostimi i reflektori i dekoracija. A onda je režiser Anton Marti dao znak i počelo je snimanje televizijske emisije „Ol na moru, ol na kraju“ u studiju zagrebačke RTV. Možda ste u prvi mah pomislili, da je snimka iz nekog američkog ili talijanskog studija. Kako vidite prevarili ste se. Ugodno iznenađenje, zar ne? Snimka A. Gersy“

Globus br. 4, 26. jul (srpanj) 1959.

Globus br. 4, 26. jul (srpanj) 1959.
„Dubrovački Babilon. Ljeto, to je vrijeme Dubrovnika. I turističkog centra i mjesta koje posjećuju ljubitelji starina i tradicija i stjecište istaknutih umjetnika i poklonika umjetnosti iz svih krajeva svijeta. Od početka pa do konca sezone prođe kroz ovaj starodrevni grad opasan stoljetnim zidinama na tisuće i tisuće turista s raznih kontinenata. U tom modernom Babilonu čuju se svakovrsni jezici i susreću ljudi iz raznih zemalja. Privlači ih ljepota kraja, plavetnilo mora, srdačnost mještana. I po čitavom svijetu poznate Dubrovačke ljetne igre, festival riječi i muzike. Na slici scena iz Držićevog „Skupa“ izvedenog na ovogodišnjim ljetnim igrama. Snimio Zlatko Šurjak.“

Globus br. 5, 2. august (kolovoz) 1959.

Globus br. 5, 2. august (kolovoz) 1959.
„Turizam ne počiva samo na luksuznim hotelima. Dapače, sve više i u svijetu prevladava mišljenje da je jeftini turizam – turizam budućnosti. Na što zapravo mogu da se požale svi turisti pod šatorima. Da im u po ljeta proradi radijator centralnog grijanja, kao onima u apartmanima hotela „Kvarner“? Ili da im po cijelu noć curi topla voda? Ne, oni mogu da kažu: i u Opatiji se može jeftino ljetovati. Snimio: M. Tudor“

Globus br. 6, 9. august (kolovoz) 1959.

Globus br. 6, 9. august (kolovoz) 1959.
„Puna je Pula filmskih radnika, glumaca i glumica, režisera i scenarista, kritičara i – krtikanata. Nije ni čudo , u toku je šesti po redu filmski festival, a to je smotra svega što ima bilo kakve veze sa „sedmom umjetnošću“. Najveće zanimanje vlada svakako za filmske novitete, ali pažnja trenutačnih stanovnika Pule i njenih starosjedilaca usmjerena je i prema filmskim zvijezdama, koje se, osim na ekranu, može ovaj puta vidjeti i u privatnom životu – na ulici, plaži, na terasi hotela „Rivijera“, pa čak i na tržnici. Olivera Marković svakako je jedna od najzapaženijih, najtraženijih, najpraćenijih osoba, a i najkvalitetnijih glumica našeg filma. Snimo B. Madžar“

Globus br. 7, 16. august (kolovoz) 1959.

Globus br. 7, 16. august (kolovoz) 1959.
„Nezaboravan prizor iz Vespazijanove arene u Puli, u kojoj je održan, po tradiciji VI. festival jugoslavenskog filma. Vatromet na slici nije samo simboličan – bilo ga je sve vrijeme festivalskih dana, u kritičkim napisima, mišljenjima, o našoj kinematografiji i njenom stvaralaštvu , a u dobroj mjeri i u samoj organizaciji koja je ove godine znatno podbacila. Pokazalo se još jednom da nije dovoljan samo izvanredni ambijent, po čemu je ovaj festival jedinstven u svijetu, već da su, prije svega potrebni dobri filmovi, rađeni talentom i znanjem zrelih umjetničkih stvaralaca. Snimio V. Grobenski“

Globus br. 8, 23. august (kolovoz) 1959.

Globus br. 8, 23. august (kolovoz) 1959.
„Dva je dana izložbeni prostor Gospodarskog razstavišča u Ljubljani bio poprište neobičnog spektakla: blizu pet stotina pasa, svih vrsti i pasmina, okupljenih s različitih strana, natjecalo se ovdje za naslov prvaka u ljepoti. Četvrta republička izložba pasa imala je i međunarodni karakter, pa su osim domaćih izlagača sudjelovali i uzgajivači pasa iz nekoliko evropskih zemalja. Konkurencija je bila izvanredno jaka, i posao sudaca, koji su ocjenjivali kvalitete svakog pojedinog kandidata, nije bio nimalo lak. Nakon dvodnevnog rada žirija završena proglašivanjem prvaka u pojedinim skupinama.“

Globus br. 9, 30. august (kolovoz) 1959.

Globus br. 9, 30. august (kolovoz) 1959.
„Svaki je i najmanji povod dovoljan građanima New Yorka (još jedne svjetske metropole o kojoj donosimo specijalnu veliku reportažu) da prirede veliku paradu. Organizator je obično sam gradski načelnik, a direktni ili indirektni sudionici građani toga velegrada s osam milijuna stanovnika. Njujorške su parade navodno najspektakularnije na svijetu. Sudionici prolaze kroz pravu mećavu uredskih papira što padaju s nebodera. U svakoj paradi neizostavno sudjeluju limene glazbe. Njima „dirigiraju“ bizarno i oskudno odjevene djevojke mašući manje-više vješto dirigentskom palicom, koja katkada ima dimenzije toljage. Budući da se njujorške parade tako često priređuju, to je navodno za mnoge menedžere unosna profesija.“

Globus br. 10, 6. septembar (rujan) 1959.

Globus br. 10, 6. septembar (rujan) 1959.
„Tradicionalna Sinjska alka, viteška igra koja se priređuje u spomen pobjede nad Turcima, održana je i ove godine. Brojni gledaoci su i ljetos s velikim zanimanjem promatrali uzbudljivo takmičenje kopljanika, uživajući u živopisnim starinskim nošnjama alkara, kao i u njihovoj ogorčenoj borbi za što veći broj bodova… Snimio: Boris Osim“

Globus br. 11, 6. septembar (rujan) 1959.

Globus br. 11, 13. septembar (rujan) 1959.
Tema broja afrički plesovi i ritmovi i njihov utjecaj.

Globus br. 12, 20. septembar (rujan) 1959.

Globus br. 12, 20. septembar (rujan) 1959.
Tema broja noćni život Pariza.

Globus br. 13, 17. septembar (rujan) 1959.

Globus br. 13, 17. septembar (rujan) 1959.
Reportaža o dunavskim riječnim ribarima (alasima) iz Đerdapske klisure.

Globus br. 14, 4. oktobar (listopad) 1959.

Globus br. 14, 4. oktobar (listopad) 1959.
Snimio: Valent Grobenski

Globus br. 15, 11. oktobar (listopad) 1959.

Globus br. 15, 11. oktobar (listopad) 1959.
„Reportaža „Diori su među nama“ počinjemo seriju o našim najistaknutijim modnim kreatorima. Slika na naslovnoj strani: S posljednje revije jugoslavenske mode. Snimio: Valent Grobenski“

Globus br. 16, 18. oktobar (listopad) 1959.

Globus br. 16, 18. oktobar (listopad) 1959.
„Ples s metlama“ s „Kravljeg bala“ kojim su slovenski stočari obilježavali spuštanje s planinskih pašnjaka u doline. Snimio: Z. Šurjak

Globus br. 17, 25. oktobar (listopad) 1959.

Globus br. 17, 25. oktobar (listopad) 1959.
„Ove jeseni graditelji autoputa „Bratstvo – Jedinstvo“ proslavljaju svoje uspjehe na relacijama Negotin – Demir Kapija i Niš – Paraćin. Još jedno ljeto je prošlo i ostavilo otiske napora mlade generacije na naovoj trasi pored Morave i Vardara. Ali, to je samo djelić velikog pothvata. U budući drumski saobraćaj naše zemlje bit će uključene tisuće kilometara novih asfaltiranih drumova. Omladina će znatan dio tog velikog plana ostvariti uz nove, velike napore… Slika na naslovnoj strani prikazuje prizor iz svakodnevnog života ovogodišnjih graditelja. Snimio Ž. Medar“

Globus br. 18, 1. novembar (studeni) 1959.

Globus br. 18, 1. novembar (studeni) 1959.
Slika sa sata likovnog odgoja na satu likovnog odgoja u beogradskoj osnovnoj školi „Braća Ribar“. Snimio Mladen Tudor

Globus br. 19, 8. novembar (studeni) 1959.

Globus br. 19, 8. novembar (studeni) 1959.
Fotografija Marike Tocinoski. Snimio Valent Grobenski.

Globus br. 20, 15. novembar (studeni) 1959.

Globus br. 20, 15. novembar (studeni) 1959.
Olivera Marković u filmu „Diližansa snova“ Soje Jovanović.

Globus br. 21, 22. novembar (studeni) 1959.

Globus br. 21,  22. novembar (studeni) 1959.
„Pitate li ove djevojke snimljene u jednom zagrebačkom parku, što misle o svojim vršnjacima, one će vam sigurno bez mnogo okolišanja reći, da su neposredni i iskreni, da ih najviše zanimaju nogomet i gramofonske ploče, da se u ženskom društvu malo prave važni, ali da su inače dobri prijatelji i kolege… Snimio Z. Šurjak “

Globus br. 22, 29. novembar (studeni) 1959.

Globus br. 22, 29. novembar (studeni) 1959.
Tito sa suprugom i unucima. „Iako je najveći dio radnog dana predsjednika Tita posvećen državničkim poslovima on uvijek nađe vremena za svoju obitelj.“

Globus br. 23, 6. decembar (prosinac) 1959.

Globus br. 23, 6. decembar (prosinac) 1959.
Glumac i „revolucionar“ August Cilić.

Globus br. 24, 13. decembar (prosinac) 1959.

Globus br. 24, 13. decembar (prosinac) 1959.
„Jugoslavenska televizija naglo se razvija. Još nedavno nitko za nju nije znao, a danas nakon godinu dana od uvođenja zajedničkog jugoslavenskog programa iz studija Beograd, Zagreb i Ljubljana, ona obuhvaća područje na kojem živi četiri milijuna ljudi. Do kraja 1965. televizija će osvojiti čitavo područje Jugoslavije… Na naslovnoj strani Majda Sepe glavna protagonistkinja muzičke emisije „30 minuta sa… ““

Globus br. 25, 20. decembar (prosinac) 1959.

Globus br. 25, 20. decembar (prosinac) 1959.
Filmska glumica Inga Ilin.

Globus br. 26, 27. decembar (prosinac) 1959.

Globus br. 26, 27. decembar (prosinac) 1959.
Prizor iz samoborske tvornice kristala (između Plješivice i Oštrca).

Ovaj unos je objavljen u Fotografije, Povijest i označen sa , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Bookmarkirajte stalnu vezu.

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Twitter picture

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Twitter račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.