Doslovno prevedeno „prohibicija“ znači obustava ili zabrana, no danas, kada spomenemo tu riječ, u pravilu mislimo na jedno razdoblje u povijesti Sjedinjenih Američkih Država. Točnije radi se o vremenu između 1920. i 1933. Tada je na području SAD-a 18. amandmanom na Ustav ozakonjena zabrana proizvodnje, transporta i prodaje alkohola (premda konzumacija i privatno posjedovanje alkohola nikada nije postalo ilegalno).
Zabrana proizvodnje i prodaje alkohola potaknula je neslućen razvoj crnog tržišta alkoholnih pića i s njime povezanog kriminala. U tom razdoblju u SAD-u žive već deseci tisuća Hrvata. Kakva je bila njihova uloga u tim burnim zbivanjima? Držanje barova i krčmi bilo je jedno od omiljenih aktivnosti hrvatskih iseljenika. Oni se pak nisu tako lako odricali od velikih prihoda koji se mogu steći prodajom alkohola.
U romanu Slavka Kolara „Svoga tela gospodar“ jedan od glavnih likova u tom književnom djelu, bogati seljak Jura Batinjan stekao je svoje veliko imanje „radom“ u Sjedinjenim Američkim Državama koji se pak temeljilo na švercu alkoholnih pića tijekom prohibicije. Tako je i sporna, dragocjena Batinjanova krava Pisava posredno rezultat kršenja Ustava SAD-a.
U hrvatskoj zajednici u Chicagu još uvijek su živa pričanja o Hrvaticama koje su tijekom prohibicije prodavale alkohol u gradskim parkovima iz dječjih kolica! Da, Hrvati vole ilegalnu trgovinu iznad svega.